Kalendarz imprez

Znajdź wydarzenie

Kwiecień 2025
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Nd
Legenda:
jedno lub więcej wydarzeń
670-lecie lokacji miasta Rzeszowa 670-lecie lokacji miasta Rzeszowa
zaznaczony dzień
aktualny dzień

Ceramiczna rewolucja l PROJEKCJA DOKUMENTU

start wydarzenia: 27 / 04 / 2025  |  koniec: 27 / 04 / 2025

Ceramiczna rewolucja - projekcja dokumentu

27 kwietnia o godz. 16:30 w Rzeszowskich Piwnicach

Udział bezpłatny. Aby wziąć udział, należy pobrać bezpłatną wejściówkę.

BEZPŁATNA WEJŚCIÓWKA 

dostępność: brak barier architektonicznych


Rzeszowskie Piwnice, Muzeum Etnograficzne im. F. Kotuli w Rzeszowie oraz Małopolski Instytut Kultury zapraszają na niezwykłe wydarzenie łączące historię, sztukę i pasję do ceramiki.

Spotkanie rozpocznie się wprowadzeniem Karoliny Fidyk – pracowniczki Małopolskiego Instytutu Kultury, dokumentalistki oraz organizatorki produkcji filmu Ceramiczna rewolucja, poświęconego fenomenowi Spółdzielni Kamionka. Po krótkiej prelekcji odbędzie się pokaz tego dokumentu.

Następnie, na zaproszenie Moniki Zydroń – kuratorki jubileuszowej wystawy Skarbony Pamięci, przeniesiemy się do Muzeum Etnograficznego, gdzie zwiedzimy ekspozycję ukazującą bogactwo i różnorodność dziedzictwa kulturowego.

Podczas wydarzenia będzie także możliwość zakupu książki Bożeny Kostuch Czarodziej z Łysej Góry. Opowieść o Bolesławie Książku.

Program wydarzenia

 16:30 – Wystąpienie Karoliny Fidyk – pracowniczki Małopolskiego Instytutu Kultury 
 17:00 – Projekcja filmu dokumentalnego Ceramiczna rewolucja
 17:45 – Wystąpienie Moniki Zydroń – kuratorki jubileuszowej wystawy Skarbony Pamięci
 18:00 – Zwiedzanie wystawy w Muzeum Etnograficznym


O filmie:

Film opowiada historię spektakularnego sukcesu, jaki osiągnęły wyroby Spółdzielni Kamionka z małopolskiej Łysej Góry. Mimo upadku zakładu łysogórska ceramika wciąż wzbudza zachwyt i należy do klasyki designu. Relacje świadków i archiwalne dokumenty ukazują rolę Kamionki w historii polskiej sztuki użytkowej oraz przemiany, jakie zaszły w twórczości ludowej. Równorzędnymi bohaterkami tej opowieści są niezwykłe ceramiczne realizacje – mozaiki. Niektóre dobrze znane (jak słynna kompozycja w kinie Kijów), inne wydobyte z zapomnienia. Pieczołowicie sfilmowane
detale pozwalają zanurzyć się w świecie mozaik, pełnym blasku i barw. Dokument zrealizowany przez Małopolski Instytut Kultury w Krakowie to próba uwiecznienia tego dziedzictwa.

O wystawie jubileuszowej Skarbony Pamięci

W roku 2025  Muzeum świętuje potrójny jubileusz, 90-lecie powstania rzeszowskiego Muzeum, 125. rocznicę urodzin Franciszka Kotuli oraz 35 rocznicę utworzenia Oddziału Etnograficznego, który przyjął jego imię.

Punktem wyjścia dla wystawy stały się refleksje nad działalnością instytucji od czasów gromadzenia pierwszych obiektów do współczesności oraz specyfiką włączonych do kolekcji przedmiotów.

Na wystawie „Skarbony pamięci” prezentujemy eksponaty, które do Muzeum Etnograficznego trafiły na przestrzeni ostatnich 10 lat. Ekspozycja pokazuje rozwój jaki na przestrzeni lat przeszły kolekcje gromadzone w Muzeum, które w sposób linearny obrazują zmieniające się mody i upodobania ludności wiejskiej.

Jedną z kolekcji prezentowanych na wystawie są zbiory ceramiczne.  Muzeum Etnograficzne im. F. Kotuli w Rzeszowie posiada kilka tysięcy obiektów ceramicznych, reprezentatywnych dla większości ośrodków ceramicznych i garncarskich południowo- wschodniej Polski.

Zespół eksponatów ma unikatowy charakter, gdyż wytwory pochodzące z wiejskich i małomiasteczkowych ośrodków garncarskich, takie jak gliniane naczynia, rzeźba ludowa, zabawki i gwizdki, uzupełnione są obiektami powstałymi dla zaspokojenia potrzeb ludności miejskiej m. in. naczyniami fajansowymi z Potylicza i Lubyczy Królewskiej datowanymi na okres przed I wojną światową. W ostatnich latach kolekcja ceramiki jest sukcesywnie rozbudowywana o obiekty reprezentatywne dla okresu powojennego, a zbiory Muzeum uzupełnione zostały fajansem m. in. z fabryki we Włocławku i Kole oraz naczyniami ceramicznymi ze Spółdzielni Kamionka w Łysej Górze.


Wydarzenie organizowane przez Rzeszowskie Piwnice, Muzeum Etnograficzne im. F. Kotuli w Rzeszowie, Małopolski Instytut Kultury 
Partner wydarzenia: sieć księgarni Tak Czytam


Grafika promująca projekcję filmu Ceramiczna rewolucja
Grafika promująca projekcję filmu Ceramiczna rewolucja