Programy polityki zdrowotnej
Dofinansowanie do leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców miasta Rzeszowa na lata 2022-2025
W związku z realizacją od 1 czerwca 2024 r. programu polityki zdrowotnej pn.: „Leczenie niepłodności obejmujące procedury medycznie wspomaganej prokreacji, w tym zapłodnienie pozaustrojowe prowadzone w ośrodku medycznie wspomaganej prokreacji, na lata 2024-2028”, który jest finansowany ze środków rządowych, do programu polityki zdrowotnej pn.: „Dofinansowanie do leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców miasta Rzeszowa na lata 2022-2025” nie są rekrutowane nowe pary.
_________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Program finansowany jest przez Gminę Miasta Rzeszów i zakłada uczestnictwo co najmniej 40 par w okresie jego realizacji.
Program kierowany jest do mieszkańców miasta Rzeszowa, którzy pozostają w związku małżeńskim lub partnerskim (zgodnie z definicją dawstwa partnerskiego określoną w art. 2 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 25 czerwca 2015 r. o leczeniu niepłodności).
Realizatorem ww. programu jest Ośrodek Medycznie wspomaganej prokreacji Parens sp. z o.o., przy ul. Podwisłocze 21, 35-309 Rzeszów.
Program obejmuje dofinansowanie w wysokości do 5000,00 zł do jednej procedury biotechnologicznej, ale nie więcej niż 80 % kosztów całej procedury składającej się z:
- wykonania punkcji pęcherzyków jajowych;
- znieczulenia ogólnego podczas punkcji;
- pozaustrojowego zapłodnienia komórki jajowej dostępnymi obecnie metodami i nadzór nad rozwojem zarodków in vitro;
- transferu zarodków do jamy macicy;
- witryfikacji zarodków z zachowanym potencjałem rozwojowym;
- witryfikacji komórek jajowych lub zarodków u pacjentek przed leczeniem gonadotoksycznym i ich przechowywanie bez kosztów ponoszonych przez pacjentów przez okres realizacji Programu;
- przechowywania zarodków kriokonserwowanych przez opisany w Programie okres.
Pozostałe koszty pomiędzy ww. elementami procedury w pkt 1-7, a całkowitym kosztem procedury obejmującej: badania kwalifikujące, nadzór nad stymulacją mnogiego jajeczkowania, niezbędne badania wirusologiczne i innych chorób, koszty leków oraz koszty przechowywania zarodków i komórek jajowych po okresie opisanym w Programie, ponoszą pacjenci.
Maksymalna liczba zabiegów, do których przysługuje dofinansowanie to 3 zabiegi. Koszty ewentualnych kolejnych zabiegów ponoszą w całości pacjenci. Program zakłada możliwość dofinansowania do zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego pod warunkiem przeprowadzenia co najmniej jednego elementu procedury z wykorzystaniem zaawansowanych metod rozrodu wspomaganego medycznie.
Program polityki zdrowotnej pn. „Dofinansowanie do leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców Rzeszowa na lata 2022-2025” jest realizowany w ramach zadań Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miasta Rzeszowa, 3 Maja 13, 35-030 Rzeszów